Remzi Oğuz Arık Mah. Tunalı Hilmi Cad. 104/8 Kavaklıdere/Ankara
tr
Yeme Bozuklukları

Anoreksiya Nevroza, Blumiya Nevroza ve Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu ana başlıkları altında toplanan; ruhsal kaynaklı ama bedensel belirtileri de rahatlıkla görülebilen psikiyatrik bozukluklardır. Aslında Obezite de duygusal ya da dürtüsel yeme veya bir travma başlangıçlı yeme şeklinde ise psikoterapi ile tedavi edilebilmektedir.

Özellikle Anoreksiya Nevroza’da bir psikologdan ziyade öncelikle bir hekim ile çalışılması önemlidir. Obezite’de de bir diyetisyen ya da dahiliye uzmanı ile ortaklaşa çalışılması danışan açısından çok daha sağlıklıdır. Geri kalan bozukluklarda ise psikoterapi kendi başına fayda sağlamaktadır.

Anoreksiya Nevroza: Kişilerde; zayıf bir bedene sahip olma arzusu, kilo almaktan aşırı korku, beden imgesinde bozukluk ve adet kesilmeleri şeklinde kendisini gösterir. Bu bireyler, yiyecek alımını ciddi derecede kısıtlarlar.

Kimileri yoğun egzersiz yapabilir, laksatif (ishal yapıcı) kullanabilir ve yediklerini kusabilirler. Bu tablonun devamında kişi dışarıdan bakıldığında hiç de sağlıklı görünmeyen bir zayıflığa sahip olurlar fakat aynada gördükleri beden imajlarını algılamada da bozulma yaşandığından bu durumu genellikle kabul etmezler ve en nihayetinde hastane ortamında tedavi uygun olur.

Blumiya Nevroza: Bu bozuklukta aşırı yeme atakları mevcuttur fakat ardından gelen kusma, aşırı spor ya da laksatif tarzı girişimleri açısından Anoreksiya’ya benzer. Buradaki fark Blumiya bozukluğu olan kişilerin normal hatta hafif kilolu olmasıdır dolayısı ile Anoreksiyadaki gibi yaşamsal bir tehlike söz konusu değildir.

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğunun detaylı anlatımı sitede mevcuttur. Arama kısmından tanının ismini yazarak hem bilgilere hem de kısa bir teste ulaşabilirsiniz. Yeme bozuklukları önemsenmeyecek durumlar kesinlikle değildir. Görmezden gelinmemeleri gerekir. Profesyonel destek size çok yardımcı olur.
Tıkınırcasına yeme bozukluğu hakkında makalemizi okumak için tıklayın 

Detaylı bilgi için bizi arayın
Uzman Klinik Psikolog Naz Öktem İletişim Bilgileri
Klinik: (0312) 418 85 95 E-mail: bilgi@nazoktem.com.tr
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Yasemin Saraçyakupoğlu dedi ki:

    Merhabalar,
    Yeme bozukluğu için destek almak istiyorum ancak ne yazık ki kliniğe gelme şansım ve zamanım yok. Online danışmanlık veriyor musunuz acaba?

    1. Naz Öktem dedi ki:

      Evet Yasemin Hanım online danışmanlık vermkteyim

RANDEVU ve Detaylı Bilgi Almak İçin Beni Arayabilirsiniz