Remzi Oğuz Arık Mah. Tunalı Hilmi Cad. 104/8 Kavaklıdere/Ankara
tr

Kendine Zarar Verici Davranışlar

Kendine Zarar Verici Davranışlar

Cildi eşmek, tırmalamak, yakmak veya kesmek, ciltte sigara vb. söndürmek, saçları çekerek koparmak, hatta kemikleri kırmak, organları kesmek, gözü çıkarmak kadar ağır eylemlere varacak derecede kişinin kendi dokularına zarar vermesi psikiyatride kendine zarar verme (self-mutilasyon) olarak tanımlanır.

En ağır form; majör self-mutilasyon olup, çoğunlukla şiddetli psikiyatrik bozukluklarla ilişkilidir. Mental retardasyon, şizofreni, bipolar bozukluk, madde ve alkol bağımlılığı olanlarda görülebilmektedir. Bu formun dışında; kişilerin kendine zarar verici  davranışları depresyonda ya da duygularını doğru ifade edemediği ya da ifade etmeyi bilmediği zamanlarda da yaptığı bilinmektedir.

Hatta bu davranışlar bazen karşımıza kompulsyon olarak da çıkabilmektedir. Kendine zarar vermenin tedavisinde en etkili tıbbi yaklaşım psikoterapi ve ilaç tedavisinin birlikte kullanımıdır. Bilinçli yapılan her davranışın altında yatan bir duygu ve düşünce olduğu temel prensibi düşünüldüğünde, kendine zarar verme davranışının altında yatan duygu ve düşünceler tespit edilip düzeltildiğinde ve zarar verme eyleminin yerine geçebilecek alternatif bir davranışta karar kılındığında, bu davranışın devam etmediği bilinmektedir.

Hangi düşünceler ile kendinize zarar veriyorsunuz da şu an bu sayfadasınız bir düşünün. Bu davranışınız aklınızdaki o problemi hiç çözdü mü? O zaman sizce de niyet-eylem düzleminde bir hata yok mu? Düşüncelerinizin sizde yarattığı olumsuz duyguları değiştirmenin çok daha etkili yolları olduğunu bilin. Yardım almaktan çekinmeyin, kendinizi sevin.

Detaylı bilgi için bizi arayın
Uzman Klinik Psikolog Naz Öktem İletişim Bilgileri
Klinik: (0312) 2205998 E-mail: bilgi@nazoktem.com.tr
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

RANDEVU ve Detaylı Bilgi Almak İçin Beni Arayabilirsiniz