Remzi Oğuz Arık Mah. Tunalı Hilmi Cad. 104/8 Kavaklıdere/Ankara
tr

Prematür Ejekülasyon (Denetimsiz Boşalma)

Prematür Ejekülasyon (Denetimsiz Boşalma)

Halk arasında erken boşalma olarak bilinen prematür ejekülasyon, kişinin yeterli cinsel uyarana maruz kalmadan, cinsel birleşmeden önce ya da birleşme gerçekleştikten çok kısa bir süre sonra, kısacası kişinin ya da partnerinin yeterli bulmadığı bir sürede gerçekleşen ejekülasyon türüdür.

Cinsel terapistlere göre “erken” boşalma diye bir durum bulunmamaktadır, bu durumun gerçek ismi “denetimsiz” boşalmadır. Çünkü buradaki asıl problem kişinin ejekülasyonunu denetleyememesinden ya da bir başka deyişle kendisini istediği ölçüde kendisini tutamamasından kaynaklanmaktadır.

Kişiler genellikle ilk cinsellik deneyimlerinde bu problemler karşılaşırlar fakat zaman geçtikçe ve kişi gerek cinsel birleşmeleri gerekse mastürbasyonu düzenli olarak gerçekleştirmeye başladıklarında, zaman içerisinde ejekülasyon reflekslerini kontrol etmeyi öğrenirler.

Bu sebepledir ki prematür ejekülasyon sadece cinsel terapistlerin kişilere ejekülasyon denetimini öğretmeleri durumu ile düzelmektedir ve kişi bu denetimi bir defa öğrendiğinde bir daha unutmamaktadır. Bu sebeple, erkeğin ejekülasyonu üzerinde denetim sahibi olabildiği bir dönem varsa ve bu denetim sonradan kaybolduysa, nörolojik ve ürolojik muayene gerekmektedir

çünkü problem muhtemelen bu alanlarla ilintilidir. Hem ülkemizde hem de diğer toplumlarda erken boşalma erkekler arasında 4’te 1 oranlarında görülmektedir.

Detaylı bilgi için bizi arayın
Uzman Klinik Psikolog Naz Öktem İletişim Bilgileri
Klinik: (0312) 418 85 95 E-mail: bilgi@nazoktem.com.tr
ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

RANDEVU ve Detaylı Bilgi Almak İçin Beni Arayabilirsiniz