Remzi Oğuz Arık Mah. Tunalı Hilmi Cad. 104/8 Kavaklıdere/Ankara
tr
Aldatma ve Aldatılma

Aldatma sevilen birinin başka bir kişiden hoşlanması, başka birisi ile flört etmesi veya beraber olması durumudur. Kişinin mevcut ilişkisine yönelik bir tehdit söz konusudur. Aldatmanın birçok şekli vardır. Şekli ne olursa olsun aldatma çiftin ilişkisini derinden etkiler. Eşlerden birinin aldatmaya kayıtsız kalması çok zordur.

Aldatmanın nedenleri kadınlarda ve erkeklerde biraz farklılık göstermekle birlikte temelde aynı birleştirici örüntüler tarafından şekillenir. Genel olarak kadınlar; evliliğinde kendini yalnız hissetme, evliliğin monotonlaşması, duygusal yakınlığın olmaması, eşi tarafından ihmal edildiği düşüncesi ya da eşinin dışarıda yaşadığı bir ilişkiye misilleme yapmak ve evlilik dışı ilişkinin getireceği maddi imkânlardan yararlanmak vb. nedenlerle evlilik dışı ilişkiye girebilmektir. Erkekler ise; eşleri ile duygusal yakınlık kurmaktan kaçınma, başka kadınlarla birlikte olarak güçlerini ve varlıklarını hissetme, evliliklerinde sorun olmasa bile bu tür ilişkiye olumlu bakan bir düşünce yapısına sahip olma, eş ile iletişim kuramama, ego tatmini, hiperseksüelite, manik atak, cinsel sorunlar yaşama gibi nedenlerle evlilik dışı ilişkiye girebilmektir. Aldatılan kişide, kişiden kişiye değişmekle birlikte belirli bir süre; dikkatini toplayamama, öfke, üzüntü, huzursuzluk, kızgınlık, uykusuzluk, unutkanlık, içe kapanma, dalgınlık, ağlama isteği, günlük işlerini yapmama, kendine olan güvenin azalması ve kendini suçlama gibi belirtiler gözlemlenir.

Bunların yanı sıra eşi için özel biri olduğu duygusunun kaybı, düşünce ve davranışlarında kontrol kaybı, adalet duygusunun zedelenmesi, kontrol duygusunu kaybı gibi süreçleri yaşar. Eğer ilişkiye devam ediyor ve kriz iyi bir şekilde yönetilmiyorsa ilişkide şüphe ve güvensizlik kök salmaya başlar. Eşi kontrol etme ve sorgulama davranışı normal sınırların dışına çıkabilir. Sadakatsizliği yapan kişi ise şaşkınlık, çaresizlik, belirsizlik, öfke, yalnızlık, suçluluk ve utanç gibi duyguları karışık bir şekilde yaşar. Çiftler, acı veren bu dönemi atlatamayarak depresyona girebilir.
Baş edilmesi zor olan bu dönemi atlatmada bir uzmandan yardım almanız çok faydalı olacaktır.

Detaylı bilgi için bizi arayın
Uzman Klinik Psikolog Naz Öktem İletişim Bilgileri
Klinik: (0312) 418 85 95 E-mail: bilgi@nazoktem.com.tr
ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. cengiz dedi ki:

    ben esime bu konuda nasıl yardımcı olursunuz tedavi ettirmek istiyorum

    1. Naz Öktem dedi ki:

      Tabiki Cengiz Bey, ofisime beklerim

RANDEVU ve Detaylı Bilgi Almak İçin Beni Arayabilirsiniz