Remzi Oğuz Arık Mah. Tunalı Hilmi Cad. 104/8 Kavaklıdere/Ankara
tr
Vajinismus

Vajinismus, cinsel birleşme denendiği sırada vajinanın üçte birlik oranını çevreleyen perineal kasların kasılması ve sonuç olarak birleşmenin imkânsızlaşması ya da gerçekleşebildiği nadir durumlarda ise çok ağrılı olması anlamına gelmektedir. Bu kasılmalar, kişinin iradesi dışında gerçekleşmektedir ve sadece vajinal bir kasılma değil, bütün bedenin kasılması söz konusu olabilmektedir.

Vajinaya herhangi bir şeyin, başkasına ait bir şeyin yada penisin penetre olamayacağı inancı hâkimdir ve bu sebeple de cinsel birleşmeden yoğun ve tekrarlı şekilde bir kaçınma söz konusudur.

Vajinismus problemi yaşayan çoğu kadın vajinalarında penisin veya herhangi bir objenin geçişine izin vermeyen bir duvar olduğunu düşündüklerini/hissettiklerini ifade etmektedirler. Kişiler genellikle, ilk cinsel birleşme deneyimlerine kadar kendilerinde bu bozukluk olduğunu fark etmezler.

Fark ettiklerinde ise en başta gelmeleri gereken cinsel terapi uzmanlarına en sonda gelirler. Kulaktan dolma bilgiler, ailelerin önerdiği çözümler ve kendi kendilerine kurtulma çabaları sonuçsuz kalmaktadır ve kişiler bu durumdan kurtuluş olmadığına inanmaktadırlar.

Halbuki cinsel terapi ile en kolay tedavi edilebilen rahatsızlık vajinismustur. Vajinismusa sebep olan en güçlü duygunun penetrasyon ile ilgili kaygılar ve korkular olduğu düşünülmektedir.

Çünkü vajinismuslu kadınlar sadece partnerleri ile yaşayacakları penetrasyonlardan değil aynı zamanda jinekolojik muayenelerden de sürekli olarak çeşitli bahaneler ile kaçmaktadırlar.

Detaylı bilgi için bizi arayın
Uzman Klinik Psikolog Naz Öktem İletişim Bilgileri
Klinik: (0312) 418 85 95 E-mail: bilgi@nazoktem.com.tr
ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

RANDEVU ve Detaylı Bilgi Almak İçin Beni Arayabilirsiniz