Remzi Oğuz Arık Mah. Tunalı Hilmi Cad. 104/8 Kavaklıdere/Ankara
tr
Uyum Problemleri

Çiftler arası ilişkilerde yaşanan uyum ve davranış sorunlarının temel sebebi; çiftlerin kendi aileleriyle ilişkilerinde geliştirdikleri ve öğrendikleri inançlar, alışkanlıklar, otomatik düşünce ve reflekslerin, eşlerinin geliştirdikleri ve öğrendikleri ile uyumlu olmamasıdır. Yaşanan stres faktörlerin etkisiyle iletişimde sorunlar meydana gelir. Sorunlu iletişim eşler arasında ihmale, istismara ve şiddete neden olabilir.

Çiftler arasında yaşanan uyum ve davranış sorunlarının temelinde, çiftlerin, sorunları çözümleyici yaklaşımlar konusunda yeterli düzeyde bilgiye sahip olmamaları yatmaktadır (ki iletişim problemlerinin yaşandığı bir ailede büyüdüyseniz bu zaten sizin eksikliğiniz veya hatanız değildir, basitçe söylemek gerekirse, bu bilgileri öğrenebileceğiniz bir ortamda büyümemişsinizdir).

Çiftlerin ortaya çıkan çatışmayı çözümleyebilmek için öncelikle kendilerine dair iç görü geliştirmeleri gerekmektedir. Yani kendi duygu, düşünce ve davranışlarının ve bunların kökenlerinin farkına varmalıdır. Uyumsuzluğun, her iki tarafın da hataları ile oluşabileceğini kabul etmek gereklidir.

Eşler sadece birbirlerinin değişmelerini beklerler fakat değneğin dengede durabilmesi için iki ucun da çaba sarf etmesi gerekir. Yani sadece eşin değişmesini beklemek yerine kendi tutumumuzda da değişim meydana getirmeliyiz. Bu konuda profesyonel yardım almak, ilişkinizin kalitesini arttıracağı gibi kendinizin de mutluluğunu ve iç dengesini yükseltecektir.

Detaylı bilgi için bizi arayın
Uzman Klinik Psikolog Naz Öktem İletişim Bilgileri
Klinik: (0312) 2205998 E-mail: bilgi@nazoktem.com.tr
ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

RANDEVU ve Detaylı Bilgi Almak İçin Beni Arayabilirsiniz