Remzi Oğuz Arık Mah. Tunalı Hilmi Cad. 104/8 Kavaklıdere/Ankara
tr

Erektil Disfonksiyon (Sertleşme Problemi)

Erektil Disfonksiyon (Sertleşme Problemi)

Erkekte cinsel uyarılma bozukuğu, erektil disfonksiyon (sertleşme sorunu) olarak bilinmektedir. Cinsel eylem için yeterli ereksiyon olmaması ya da bu ereksiyonun sürdürülebilirliğinin tekrarlı bir şekilde olmaması durumudur. Tekrarlı kelimesinin vurgulanmasının sebebi, bu durumu bir kere bile yaşayan erkeklerin panik olmasından kaynaklanmaktadır.

Erektil disfonksiyon çoğunlukla durumsal yaşanabilir, bu rahatsızlığın kalıcı olacağı anlamına gelmez ve durumsal erektil disfonksiyon çok büyük oranda erkeğin, ömrü boyunca en az bir kere yaşadığı bir olaydır.

Kliniklere cinsel işlev bozuklukları arasındaki en fazla başvuru, bu şikâyetle olmaktadır. Erektil disfonksiyonun sebebi çoğunlukla organik kökenlidir (Vasküler, metabolik, ilaç yada ilaç yan etkisi, alkol ve madde kullanımı, yaş, endokrin sebepler vs) ama organik ve psikolojik sebepler bir arada rol oynuyor da olabilirler.

Performans kaygısı,suçluluk duygusu, bireyin partnerindeki cinsel işlev bozuklukları, cinsellikle ilgili doğru bilinen yanlışlara inanma, abartılı beklentiler, partnerler arası sorunlar gibi durumlar psikolojik nitelikte erektil işlev bozuluğunun çıkmasına neden olabilmektedir.

Psikolojik ve organik nedenlerin yanı sıra, erektil disfonksiyonda, sosyo-ekonomik sebepler de rahatsızlığın ortaya çıkmasında etkili sebeplerden sayılabilmektedir çünkü sosyo – ekonomik sebepler kişilere stres kaynağı olarak görülmekte ve stresörler durumsal erektil disfonksiyona sebep olabilmektedirler.

Detaylı bilgi için bizi arayın
Uzman Klinik Psikolog Naz Öktem İletişim Bilgileri
Klinik: (0312) 418 85 95 E-mail: bilgi@nazoktem.com.tr
ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

RANDEVU ve Detaylı Bilgi Almak İçin Beni Arayabilirsiniz