Remzi Oğuz Arık Mah. Tunalı Hilmi Cad. 104/8 Kavaklıdere/Ankara
tr
Baş edilemeyen duygular

Çoğumuz duygular ile baş etmek onları kontrol etmek bir yana dursun aslında duyguları bile tanımamakta, ayırt edememektedir. Danışanlarıma, “Hadi bu seans duygulardan bahsedelim” dediğimde genelde ilk tepkileri gülmek olur. Duyguları bilmediklerini ya da uzun süredir belirli duygulardan kendilerini koruduklarını fark etmezler çünkü.

Mesela; partnerinize/eşinize öfkelendiğiniz bir anıyı düşünün. Gerçekten duygunuz öfke miydi yoksa öfke sandığınız şey maskeli bir üzüntü müydü? Duyguyu doğru tespit edemezsek doğru yaşayamayız. Doğru yaşanamayan duygu ile nasıl baş edilebilir ki? Çiftlerden birisinin baş edemediği bir duygusu var ise (suçluluk, öfke, kıskançlık, şüphe vs), ilişki çiftler için bir eziyete dönmeye başlar.

Hem bu duyguları hisseden kişi çok zorlanır hem de yansıttığı kişi. Duygular ile baş edememek yorucudur. Hâlbuki çözümü zor değildir ve bu yoğun duygular çözüldüğünde kişi çok rahatlar; sanki taşıdığı ağır bavulu bırakmış ya da boğazını çok sıkan, nefes almasını engelleyen o boğazlı kazağı çıkartmış gibi hissederler.

Detaylı bilgi için bizi arayın
Uzman Klinik Psikolog Naz Öktem İletişim Bilgileri
Klinik: (0312) 418 85 95 E-mail: bilgi@nazoktem.com.tr
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

RANDEVU ve Detaylı Bilgi Almak İçin Beni Arayabilirsiniz