Remzi Oğuz Arık Mah. Tunalı Hilmi Cad. 104/8 Kavaklıdere/Ankara
tr
İletişim Problemleri

İyi ve kaliteli bir iletişim, başarılı bir evliliğin “olmazsa olmazı” dır. İletişim problemleri yaşayan çiftlerin bu anlamda sorun yaşamayan çiftlere kıyasla boşanma oranları daha yüksektir. Sürekli haklıyı haksızı aramak üzerine yapılan tartışmalar; yargılayıcı, eleştirel, duyguları hiçe sayan konuşma biçimi, olumsuz sıfatlarla yapılan hitaplar şüphesiz ki çiftleri birbirlerinden git gide uzaklaştıracaktır.

Evliliklerde ufak tefek gündelik sorunların ele alınması çok gerekli olmamakla beraber, eğer belli sorunlar tekrar tekrar yaşanıyor ancak çözümlenemiyorsa, ya da kişiler için önem teşkil eden konular bir türlü konuşulamıyorsa, bunların açık bir şekilde konuşulup, ele alınması gerekir.

Çiftlerin düştüğü en büyük yanılgı “Ben söylemeden eşim/sevgilim beni anlasın” düşüncesidir. Söz konusu 20 yıllık bir beraberlik dahi olsa, partnerlerin birbirlerinin düşüncelerini, ihtiyaçlarını, isteklerini otomatik olarak bilmesi beklenmemelidir. Yetersiz bir iletişim yanlış anlaşılmalara yol açar, bu da gereksiz çatışmalara neden olur.

Bu şekilde yaşanan iletişim sorunları zaman içinde çiftlerin birbirlerinden duygusal açıdan uzaklaşmalarıyla sonuçlanır ve durum bir kısır döngüye girer. Çiftler kendilerini bu kısır döngüden kurtaramadıkları takdirde evliliklerinde/ilişkilerinde açtıkları yara gittikçe derinleşir.

Evet, 20 senelik bir birliktelik dahi çoğu zaman iletişim problemlerinden dolayı bitebilmektedir bu sebeple çifterin birbirleri ile doğru iletişimi bilmeleri; ilişkilerinin ve duygularının emniyet kemerini takmaları anlamına gelmektedir, yolculuk güvenlidir. Kaliteli ve doyurucu bir ilişki yaşamak için, iletişim problemlerinden kurtulmak ve doğru iletişimi öğrenmek gerekir. Bunun için bir uzmandan yardım almak her zaman iyi bir seçenektir.

Detaylı bilgi için bizi arayın
Uzman Klinik Psikolog Naz Öktem İletişim Bilgileri
Klinik: (0312) 418 85 95 E-mail: bilgi@nazoktem.com.tr
ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

RANDEVU ve Detaylı Bilgi Almak İçin Beni Arayabilirsiniz