Remzi Oğuz Arık Mah. Tunalı Hilmi Cad. 104/8 Kavaklıdere/Ankara
tr

Doğru ve Uzman Psikolog Seçimi

Doğru ve Uzman Psikolog Seçimi

Öncelikle her psikologun psikolojik danışmanlık veya psikoterapi hizmeti veremeyeceğini bilmeniz gereklidir. Lisans diplomasını almış fakat uzmanlık diplomasını almamış meslektaşım psikoterapi hizmeti etik olarak vermemelidir.

Gitmeyi düşündüğünüz psikologun hem psikoloji alanındaki diplomasını hem de klinik alanda uzmanlaştığını gösteren yüksek lisans diplomasını mutlaka görün.

Ne yazık ki ülkemizde kendisini psikolog olarak tanıtan ama aslında olmayan o kadar çok kişi var ki… Bu kişiler sizlere, bizlere verdikleri zarardan çok daha fazla zarar vermektedirler. Nasıl ki doktor olmayan bir kişiye bedeninizi emanet ederek ameliyata girmezsiniz, psikolog olmayan bir kişiye de zihninizi emanet etmeyin.

Gideceğiniz psikoloğun hangi alanda eğitimleri olduğu da o kişiyi seçmeniz açısından önemlidir. Her psikoloğun çalıştığı alan başkadır. Her psikolog alandaki bütün eğitimleri almamıştır. Psikoterapi türleri farklılık gösterir.

Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, Dinamik Psikoterapi, Psikoanaliz, Varoluşçu Terapi, Pozitif Psikoterapi, Gestalt Terapi vs… Bu sebeple probleminizin hangi psikoterapi alanında daha faydalı çözülebileceğini sorarak öğreniniz ki hem zaman hem nakit kaybetmeyiniz.

Psikoterapinin bir süreç olduğunu biliniz. Yaşadığınız her gün, her saniye mevcut psikolojinizi şekillendirirken, yaşadığınız problemin tek seansta çözülebileceğini lütfen düşünmeyin ama aynı zamanda psikoterapinin bitimli bir süreç olduğunu da bilin.

Lütfen psikoterapi sürecini her seans çıkışı çok mutlu olacakmışsınız gibi düşünmeyin. Sonunda dikensiz güllerin olduğunu ama süreç boyunca dikenlerin elinize batacağını bilin. Bol bol düşüneceksiniz, kendinizi tanıyacaksınız, üstünü örttüğünüz duygu, düşünce ve yaşantıların üzerlerini açacağız, derinlere ineceğiz.

Bu durum ister istemez sizi hep mutlu etmeyecek ama o gül bahçesinde ne zaman elinize diken batsa, ne zaman canınız yansa terapistiniz hep yanınızda olacak. Düğüm çözmek böyledir. Çözüldüğünde çok rahatlarsınız ama çözülürken biraz sıkıntı yaşarsınız.

Psikoterapi süreciniz tamamlandığında dikensiz güllerin olduğu bir bahçeniz olur. Haftada bir ya da 15 günde bir şeklinde başlayan periyodik görüşmeler zamanla ayda bir, 6 ayda bir ve senede bir e düşer.

İstediğiniz sürece biz sizin hep hayatınızda oluruz. Hem seans aralarında hem de seanslar tamamlandıktan sonra her zaman bize mesaj atabilir bizi arayabilirsiniz. Serüvenli psikoterapi süreci boyunca da yolun sonunda da, siz aksini söyleyene kadar terapistiniz hep yanınızda, hep hayatınızda olur.

Uzman Klinik Psikolog Naz Öktem İletişim Bilgileri
Klinik: (0312) 2205998 E-mail: bilgi@nazoktem.com.tr
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

RANDEVU ve Detaylı Bilgi Almak İçin Beni Arayabilirsiniz